Interesanti vai nekompetentumam un bailēm tiešām robežu nav? (jeb Neandertālā Latvija)

Decembris 20, 2009

Ar to, ka Latvijā pie likumiem strādājošie ir ar katru dienu arvien vairāk no kaut kā nobījušies, nu jau nevienu nepārsteigsi. Ik pa brīdim iznāk arvien dīvaināki noteikumi un likumu grozījumi, kas, kā nu kuru reizi – norāda uz gudrotāju iespējamo nekompetentumu vai arī bailēm.

Ļoti izskatās, ka dēļ 22-rā Novembra “Nekā Personīga” raidījuma un nākamās dienas “Degpunktā” paceltās tēmas “Nelikumīgā aizturēšana notikusi mājas sētā, bet notiekošais ir nofilmēts ar novērošanas videokameru un tajā policijas darbinieku rīcība izskatās apšaubāma”, ar cilvēku rīkošanos neapmierinātie antivaroņi būs ar steigu izstūmuši sekojošus grozījumus Valsts Stratēģiskas Nozīmes Preču un Pakalpojumu definīcijā:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Izdarīt Ministru kabineta 2007.gada 25.septembra noteikumos Nr.645 “Noteikumi par Nacionālo stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstu” (Latvijas Vēstnesis, 2007, 157.nr.; 2008, 134.nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt pielikuma 10A905.b sadaļas 1.punkta tekstu šādā redakcijā:

“vadu un bezvadu videokameras un televīzijas kameras (izņemot mobilos telefonus un datoru kameras), kuras maskētas kā citi priekšmeti vai kuru izmērs ir 40 x 40 x 40 mm vai mazāks, vai kuru diametrs ir 25 mm vai mazāks, vai kuras aprīkotas ar adatas cauruma lēcu (pinhole lens)”.

2. Svītrot pielikuma 10A905.b sadaļas tehnisko piezīmi.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tas atrodams šeit: 1, 2, 3.

Brāvo!

Vietā gan būtu piebilstams, ka normālās valstīs šī te tehnika ir nopērkama JSYK/Nelss/MNL/DEPO tipa veikalos, kopā ar kaskām, cimdiem, norobežošanas lentēm un citiem darba aizsardzības inventāra piederumiem. Lūk piemēram tāda tipa veikalā Vācijā vai tehnisko preču veikalā Lietuvā un visur citur eiropā un amerikā – googlējiet paši:). Nav svarīga konkrētā konfigurācija attēlos – objektīvi maināmi, un viss ir pārskrūvējams un pārveidojams kā vajag no brīvi nopērkamām komponentēm un ierīcēm. Droši vien mani būtu jāarestē vai jānošauj uz vietas, ja es savam furgonam esmu pielicis drošākai braukšanai atpakaļgaitā tādu sistēmu.

Atliek gaidīt kad būs aizliegts pārdot, iegādāties un turēt mājās bez īpašas licences arī fotoaparātu. Kādam tas var likties pārspīlēti, bet tas nenozīmē, ka tas Latvijā ir neiespējami. Jo taču arī fotoaparātu, sevišķi ja tas ir sakarīgs, var uzskatīt par stratēģiskas nozīmes preci, jo to var pielietot gan spiegošanā, gan izsekošanā, gan dažādu nelikumību (arī ja tās veic policisti vai paši tautas kalpi) fiksēšanai. Bīstams instruments.

Filmā “Viena Diena Latvijā. Pēc 20 gadiem.” Gunārs Janaitis stāstīja par to, ka padomju laikos cilvēku ar fotoaparātu uz ielas, ja tas fotografē (piemēram) vecu sētu vai pussabrukušu māju, varēja jau apcietināt uz aizdomu pamata par spiegošanu. Tagad Latvija nav tālu līdz tam.

Grozījumos definīcija “kuras maskētas kā citi priekšmeti” tad jau atiecināms uz šo baby-monitor, kā arī dažādiem spyshop gadžetiem? Arestēt visas ģimenes kam ir kas tāds!

Citi valsti apdraudošu augsto tehnoloģiju paraugi:

Normālās zemēs tā ir normāla plaša patēriņa, brīvi pieejama prece. Latvija, protams, kā jau gaišo prātu zeme, pie tām nav pieskaitāma un ir īpaša.

Un kas par pilnīgu nekompetentu nejēgu sacerētu terminu ir “datoru kamera”..? Tas ir kāda? Tāda, kurai ir USB, IP vai IEEE1349 (FireWire) interfeiss? Un tad, ja kamerai ar CVBS izeju pieliek USB Capture “pāreju”, tad tā taču arī pārvēršas par “datoru kameru”. Arī augstas jūtības profesionālās maza izmēra video kameras, kuras bieži izmanto pievienojot teleskopiem un mikroskopiem, ir ar IEEE1349 interfeisu un tad jau skaitās datoru kameras. Un IP kameras, dēļ ethernet interfeisa (nav svarīgi vadu vai bezvadu), ir visīstākās “datoru kameras”, laigan tās ir tipiski videonovērošanas instrumenti, kuri mēdz būt miniatūrā izpildījumā.

Webcam “datoru kameras” brīvi pārdodas pat Maxima/Rimi, un tos var vienkārši atskrūvēt un iegūt kā reizi to pašu minikameru, kuras komplektā nākošais objektīvs ir pats par sevi jau pinhole.

Un kā reizi apslēptu webcam, caur USB pieslēgtu pie miniatūra (piemēram palm/pocketPC/utml) datora, var izmantot kādu cilvēku mājās izspiegot un vajāt. Un ir taču pat Java programmas priekš telefoniem, kas var, pat pašam neuzmanīgajam telefonam īpašniekam nezinot, visu ap to notiekošo “pa kluso” filmēt un nosūtīt “kur vajag”. Tā pat arī Rīgas Domē un Saeimā bieži esošiem laptopiem var gadīties iemeties kāds “vīrusiņš”, kas periodiski nosūta attēlus no tajos iebūvētā webcam. Gaismas diode, kas signalizē kameras ieslēgtumu ir programmatūras vadāma, un tātad – nav rādītājs tam, ko dotajā brīdī dara kamera.

Vienkāršajās kupola (“Dome”) kamerās iekšā ir tās pašas mini kameras, kuras var no kupoliem izņemt un izmantot atsevišķi.

Interesi par šo te klusi izstumto grozījumu man izraisīja pirmkārt informācija no tehnikas sagādnieka, par to ka veikalā konkrētā prece bija ar steigu jānovāc, kā arī vēlāk man uzrakstīja kāds lasītājs:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sveiks!
Atbalstu Tevis veikto.
Šitie grozījumi klusi, klusi tika pieņemti un noteikti atradīsies tipi, kas tos gribēs izmantot, lai Tev “piegrieztu skābekli”. Nezinu, kam tie ir bijuši izdevīgi…

“2009.gada 24.novembrī ir stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 25.septembra noteikumos Nr.645 “Noteikumi par Nacionālo stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstu”, kuri nosaka precīzus kritērijus slēptām videonovērošanas kamerām. Kameras slēptai videonovērošanai vai videodokumentēšanai ir vadu un bezvadu videokameras un televīzijas kameras (izņemot mobilos telefonus un datoru kameras), kuras maskētas kā citi priekšmeti vai kuru izmērs ir 40 x 40 x 40 mm vai mazāks, vai kuru diametrs ir 25 mm vai mazāks, vai kuras aprīkotas ar adatas cauruma lēcu (pinhole lens).

Vienlaikus vēršam uzmanību uz to, ka 2009.gada 15.aprīlī stājušies spēkā grozījumi Stratēģiskas nozīmes preču aprites likumā, kuri nosaka aizliegumu fiziskajām personām iegādāties, glabāt un lietot iekārtas un ierīces audioinformācijas ieguvei slēptā veidā, iekārtas un ierīces slēptai videonovērošanai vai videodokumentēšanai, iekārtas un ierīces analogo, ciparu vai mobilo telekomunikāciju sarunu vai citas informācijas pārtveršanai no tehniskajiem līdzekļiem vai sakaru kanāliem slēptā veidā, iekārtas un ierīces slēptai iekļūšanai telpās, transportlīdzekļos vai citos objektos, kā arī iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai.

Savukārt juridiskās personas ir tiesīgas glabāt, ražot, transportēt, realizēt, apkalpot, saņemt eksporta, importa, tranzīta un pārvietošanas licences visām augstākminētām ierīcēm, ja tām ir Iekšlietu ministrijas speciālā atļauja (licence) komercdarbībai ar šīm iekārtām.”
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Piebildīšu uzreiz, ka uz mani tas īstenībā neattiecas, jo es lietoju lielās kameras. 🙂

Pirmais protams acīs krīt, ka diezgan drīz pēc M.Zandera izteiktā “…mēs jūs dzirdam, mēs klausamies frekvences…”, videodokumentētiem gadījumiem ar gumijas ložu izmantošanu pret mierīgi noskaņotu jaunatni un pensionāriem (vēlāk atradīšu foto un video – man ir saglabāts), un citiem šādiem nesmukiem gadījumiem, 15.aprīlī tika iegrozīts tas papildinājums “…informācijas pārtveršanai no tehniskajiem līdzekļiem vai sakaru kanāliem…”

Protams, grūti iedomāties svaigo notikumu secību nākamajiem grozījumiem: 22-rais datums NP “Ķengaraga Reindžers”, 23-šais datums Degpunktā “Nofilmētajā videomateriālā redzams, kā trīs policisti viņu ķer un velk uz automašīnu burtiski desmit sekunžu laikā, pat neļaujot uzrādīt personas dokumentus, bet abas sievietes vienkārši rupji tiek atgrūstas.” un 24-tais – jaunie grozījumi ar steigu un pa kluso stājušies spēkā.

Es domāju, ka vērts būtu atzīmēt sekojošas lietas, ar nelielu mājienu uz grozījumus izstrādājušo “speciālistu” kompetentuma pusi:

1.) Lai veiktu paslepus videonovērošanu nav nepieciešama triviāli miniatūrā tehnika.

2.) Pat labākajiem pinhole objektīviem un miniatūrajām kamerām ir parasti zemāka jūtība un kvalitāte par līdzīga līmeņa lielāka izmēra kamerām un objektīviem. Tamdēļ pinhole un minikameras ir ļoti, ļoti tālu no īstās “stratēģiskas nozīmes tehnikas”. 🙂

3.) Dēļ pirmajā un otrajā punktā minētajām lietām, reālos apstākļos profesionāļi izmantotu liela izmēra augstas jūtības un asuma kameras. Cita lieta – kā un kur tā ir novietota un vai tai netiek izmantoti visādi lēcu triki. Populārs triks: novieto aiz liela (kumodes vai ozolkoka skapja) spoguļa vertikāli (iekšā koka rāmim) ar papildus mazu 45° spoguli pret objektīvu, kur otra puse lielajam spogulim ir ar IR-caurlaidīgu melno pārklājumu (vai arī viegli noslototu necaurspīdīgo klājumu konkrētajā vietā).

4.) Miniatūrās kameras, atšķirībā no parastajiem webcam, ir nesalīdzināmi jūtīgākas tumsā. Tieši tamdēļ ar webcam var tikai izsekot cilvēkus telpās un privātās situācijās, bet nevar izmantot lai ķertu zagļus un neliešus darbojamies. Miniatūrās pinhole var izmantot sargāt ārā naktī mašīnas un durvis. To miniatūrums ir nozīmīgs, jo tās ir viegli un ērti uzstādāmas, neuzkrītošas un telpu/fasādes dizainu netraumējošas. Tad sanāk, ka ir slikti tieši tas, ja var tumsā pieskatīt kārtību un sargāt? Cilvēkam, ja viņš grib pieskatīt savu mašīnu vai mājas parādes durvis, bet negrib logā ķieģeli, ir ļoti pat ērti pie loga vienkārši pieskrūvēt mazu kameru. Un visiem tad ir labi. Gan laikam izņemot tos, kuri šo grozījumus radīja.

5.) Tie, kas tos grozījumus sacerēja, ierobežojumos uzskaitītos izmērus diezgan redzami piedzina no tā, kas pašiem bija – nomērīja un pielika apmēram 5mm klāt. Brāvo, daudz prāta tam vajag.

6.) Jēdziens “pinhole lens” oficiālā likumā minēt norāda uz sacerētāju ne īpašu orientēšanos optikā un vispār zinātnē kā tādā, jo “pinhole lens” optikā primāri attiecas uz lēcu, kas ir izveidota kartona kastē izdurot caurumu vienā sienā (uz uz otras attēlu fiksē ar fotopapīru vai pārzīmējot ar roku). Esam uz pareizā ceļa, jo jau sanāk ka LATVIJĀ KARTONA KASTE AR CAURUMU SĀNOS IR PASLUDINĀTA PAR STRATĒĢISKAS NOZĪMES PRECI, KO AIZLIEGTS PĀRDOT UN TURĒT. “Pinhole lens” un “pinhole camera” ir slengs, nevis enciklopēdiskā, likumu formulējumiem atbilstošā terminoloģija.

Un kā tad Latvijā būt ar FLIR tipa termovīzijas kamerām? Tā gan būtu visīstākā stratēģiskas nozīmes tehnika, salīdzinājumā ar rotaļu minikamerām, bet tā kā dzīvojam industriālizētā un attīstītā pasaulē, arī to nevar ne aizliegt, ne ierobežot. Tagad tādu tehniku izmanto gan medicīnā, gan elektroapgādes, gan siltumapgādes, gan industriālo kompleksu apkopei. Arī lai medītu spokus.

Pat optiskā tēmekļa veidā montējams FLIR ir brīvi pieejams valstīs, kur ir veselīgi prāti pie likumdošanas darbiem: 1, 2, 3.

“Disclaimer: We offer our products for legal use only. We reserve the right to refuse shipment to any person for any reason.” – tas arī ir vienīgais ierobežojums. Jo neadekvātu, cilvēkus apdraudošu vai privātumu aizskarošu pielitojumu jebkam reglamentē pavisam citi likumi, un tie attiecas uz visām kamerām, fotoaparātiem, tālskašiem, teleskopiem un binokļiem. Pie kam, normālās valstīs uz visiem cilvēkiem attiecas tie paši likumi. Pēc idejas, tautas kalpu novērošana ir vēlams process, jo tikai tā var redzēt un pārliecināties, ka viņi tiešām godīgi darbojās valsts, iedzīvotāju un savu vēlētāju interesēs. Tas pats attiecas arī uz policijas frekveņču klausīšanos – vai tad tas nav pat striktajā Amerikā atļauts, jo tas ir vistīrākais un tiešākais veids, kā ikveins iedzīvotājs var pārliecināties par policijas, ugunsdzēsēju, ātrās palīdzības un glābšanas dienestu godīgo, profesionālo, operatīvo un nesavtīgo darbību un rīcību.

Spriežot pēc šiem grozījumiem var padomāt, ka kādam(-iem) ir nodoms tieši slēpt kaut kādu policijas, ugunsdzēsēju, ātro palīdzību un glābšanas dienestu NEgodīgo, NEprofesionālo, NEoperatīvo vai savtīgo (bez)darbību un rīcību. Vai tad ne tā sanāk? Visādām parādēm un pagonainu vīru pekstiņiem preses publikācijās diez vai kāds jebkad ir ticējis.

Lūk brīvi pieejams ģimenes-līmeņa skaners ar ātrajām pogām klausīties policiju, ugunsdzēsējus u.t.t. no Shopping.com:
This unit also has preset stations for Marine, Fire/Police, Air Traffic, and Weather stations.
Best Uses: Camping, Emergencies, Families and Volunteering.

Un tikai nevajag te fleitēt par kaut kādiem tur iespējamiem kaitējumiem operatīvai darbībai un citām muļķībām. Tam ticēs ja nu vienīgi kāds bērnudārzā. Amerikā neefektīvi vai radiokanāla informācijas noplūdes apdraudēti strādā kaut viens no dienestiem? Diez vai kādam vispār prātā ienāks dumja doma salīdzināt par labu Latvijai operatīvumu un atsaucību Latvijā un kaut vai pat mazā Amerikas ciematiņā. Priekš “jūtīgām operācijām” civilizētās valstīs ir norunāti nosacītie apzīmējumi personām, adresēm un rīcības plāniem, un visiem skaidrs, ka ja ir izjukusi kāda operācija dēļ informācijas noplūdes, tad vainojams ir kāds insaiders policijā/dienestā nevis radiokanāla brīvā pieejamība.

Latvijas gadījumā sanāk, ja parādītos ziņa “kāds vīrietis izmantojot tālskati novērojis, ka uz darbu saeimā parasti neierodas vismaz 30-40% deptuātu”, tad jāaizliedz tālskašus arī? Un ja kāds būs redzējis kā sadarbojas tirgū čigānēni ar vietējo policiju, tad drošvien nāksies ar likumu aizliegt cilvēkeim skatīties tajā virzienā, vai, raksturīgāk Latvijai, aizliegsim par to runāt un draudēsim sodīt tirgus tantiņas par stratēģiskas nozīmes slepenas informācijas izpaušanu? (mājiens uz šo te)

Un dēļ tādiem gadījumiem kā “Lasītājs iesūtījis fotoattēlus, kurā fiksēts, kā policijas netrafaretais auto pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus” tad jau droši var arī aizliegt telefonus ar kamerām. Skaidrs, ka šis te viss ne ar ko nebeigsies un tā ir standarta “atkratīšanās” frāze par to, ka “ir uzsākta izmeklēšana, un mēs jums pateiksim, ja būs kaut kas noskaidrots šajā lietā.” Ko tur vēl noskaidrot, ja konkrētā mašīna nevar būt nekādā missijā (kur nu vēl slepenā) jo ir Ceļu Policijas? Vienīgais, kas Latvijā varētu notikt šīs lietas sakarā, ir fotogrāfiju iesūtītāja noskaidrošana/meklēšana (izmantojot visus tos līdzekļus, kuri parasti policijai citu lietu izmeklēšanā nez kāpēc pielietojami nav), iespējama apciemošana un psihiskā ietekmēšana (caur it-kā lietas noskaidrošanu vai pierādījumu izņemšanu) un varētu vēl tīri demonstratīvi viņam konfiscēt telefonkameru. Vēl var arī sodīt jaunieti par telefona izmantošanu pie stūres, un drīz vien atkal pa klusām izbīdīt grozījumus: aizliegumu izmantot telefona kameru, fotoaprātu, videokameru vai jebkāda cita veida videodokumentēšanas instrumentu filmēšanai no mašīnas bez atbilstošas licences.

Un tādu ar telefonkamerām un līdzīgi fiksētu nelikumību nav maz:
“policisti, pārkāpjot CSN, iepērkas veikalā…”(6.dec)
“Vai Latvijas valstī Pašvaldības policists dienesta mašīnu var likt, kur grib?”(4.dec)
“Vai Ceļu policisti aizmirsuši, ko nozīmē ceļazīme Apstāties aizliegts?”
“kārtējais piemērs, ka CSN neattiecas uz mūsu policijas transportu.”

Un vai nav tā, ka daudzus vēljoprojām neatklātus, neatrisinātus vai rūpīgi slēptus (t.i. “aizmīdītus”) ļoti nopietnus pārkāpumus varētu atklāt, ja daudz cilvēkiem būtu uz logiem kameras?
“Policijas darbinieki, būdami alkohola reibumā uzbrauca sievietei. Negadījuma vietu viņi atstāja un par notikušo nepaziņoja policijai.”(15.dec)
“Policists piesavinās gandrīz 5000 latu” (15.dec)

Pēc šiem visiem operatīvajiem grozījumiem gan nepamet doma, ka tieši to neatkarīgo faktus fiksējošo aci kādam ļoti negribās. Iespējams tamdēļ, ka iekšējās pārbaudes dienesti, biroji un komisijas tomēr ir kādu spēku pakļautībā, un, iespējams, var publiskot presē tikai to informāciju, kas “netraucē”. Arī mēdiju safilmētās reportāžas no notikumu vietām ir viegli tīri juridiski kontrolējamas (draudot atņemt licenci), cenzējamas un izņemamas. Tas tik tāda versija, bet nekas neliek domāt savādāk.

Skaidrs ir viens – šāda veida “grozījumi” var veicināt dienesta stāvokļu ļaunprātīgu izmantošanu, patvaļu, korupciju, beztiesiskumu, bezrīcību un var tikt izmantoti lai aizstāvētu kādas īpašas cilvēku grupas neaizskaramību un darbību necaurspīdīgumu.

Žurnalistiem būsu jāvaicā tiem, kas to ir parakstījuši: no kā tad tā baidamies? Jo taču tieši viņu paraksti ir zem tā. Tas būs pagadījies kārtējais gadījumdokuments un automātiski parakstījies, vai kā savādāk? Tad, lai izvairītos no nekompetentuma un korupcijas piesegšanas ēnas, lai šie cilvēki izdod tos, kas to visu izdomāja un iedeva parakstīt. Lai var kārtīgi iztaujāt tos.

Ja ir kādi citi apsvērumi vai izskaidrojumi šiem te “pa kluso” izstumtajiem grozījumiem – lūdzu tad atbildīgajiem tos minēt presē, publiskojot pašus grozījumus kopā ar to reālajiem autoriem, nesafabricētiem iemesliem un kādā sakarā ir pa kluso iespējams aizliegt plaša patēriņa preci, kā arī salīdzinājumu situācijai ar citām valstīm (Eiropu, Ameriku, Japānu, Ķīnu un kaut Indiju). Vēlams būtu arī dot skaidru atbildi vai tas gadījumā nav bijis domāts tā, lai nesmuku/nevēlamu materiālu “uzpeldēšanas” gadījumā ir pants ar kuru video autoru var piedraudēt sašņorēt un “ar labu risinot situāciju” tikai konfiscēt tehniku un aizliegt publiskot nofilmēto.

Loks.lv nekādi nekomentē konkrēto lietu un vienkārši ir novācis ar grozījumiem saistītās preces no pārdošanas. Cits, drosmīgāks veikals (www.signalizacija.lv) ir diezgan asi to visu nokomentējis.

Ok, par mini kameru populāro pielietojumu mašīnās, kurām atpakaļgaitā braucot neko nevar redzēt (i.t. kravas automašīnām, autobusiem, u.c.), jau pieminēju. Ar to jau vajadzētu būt pietiekami, lai to uzskatīt par plaša patēriņa preci.

Un tomēr – vai tām kamerām nav vēl citi pielietojumi?

Jābūt ar diezgan nopietniem mentāliem ierobežojumiem, interešu loka šaurumu un fobiju aizēnotu saprātu, lai nesaskatītu lietām nekādu citu pielietojumu, kā tikai to kas pašam prātā ienāk pirmais. Drošvien tikai tādos gadījumos arī sanāk ierobežot pieejamību kam tādam, ko plaši pielieto gan attīstošajās rotaļās un eksperimentos, rādiovadāmajos modeļos, gan “zinātnē un pētniecībā”. Piemēram tieši board cameras (tās kuras ir 32x32x20mm) plaši izmanto amatieri teleskopiem un mikroskopiem ar dažādām modifikācijām. (Tieši augstais jūtīgums uz infrasarkano gaismu ļauj saredzēt neredzamo un nenofotografējamo; modificēšana; shēmas). Mikroskops no parastas board camera ar ļoti tuvu uzgrieztu fokusu un tuvu apgaismojumu: video youtubē ar komerciālu produktu kur tā kamera ir ielikta tizlā plastmasas korpusā priekš bērniem. Būvējam radio vadāmās mašīnas ar kamerām (piemēram1, piemēram2), robotus (piemēram1, piemēram2, piemēram3) un rotaļu helikopterus, vai pat rotaļu zemūdenes no PVC caurulēm. Praktiski visur jāizmantot neko citu, kā tikai board mini kameras (jā jā tās pašas 32x32mm) vai bullet kameras. Piemēram lūk veikals, kur pārdodas dažādi komplekti ar mini kamerām un raidītājiem/uztvērējiem priekš modeļu būvēšanas.

Šādas mini video kameras, ir arī svarīgs tehniskās jaunrades un eksperimentu arsenāla elements, gluži kā termometrs vai kaut radiouztvērējs.

Un pēc šī te mēs vēl sūkstamies par lielo daudzumu Latvijas iedzīvotāju nedarbošanos un neattīstīšanos tehniskās zinātnēs, radošo interešu pagrimumu, kā arī nenodarbināti klīstošajiem skolniekiem un studentiem..? Tā pat arī radio raidījumos lielie izglītošanas gaišās galvas dzirdami pukojamies par to ka bērni kopš piektās klases sēž visu laiku pie datora un spēlē spēles un čato – bet ko vēl viņiem darīt? Sēdēt lasīt grāmatas “Nāves ēnā”, “Purva bridējs” un “Salna pavasarī”?

Ja citās valstīs ir neskaitāmi Science Kids (t.i. “zinātnes bērni”) projekti (ScienceKids, Science News for Kids), un pat tiešā veidā valdības atbalstīti projekti, kas aicinā bērnus pievērsties nodarboties ar kriptoanalīzi un aizsargātu datu uzlauzšanu (CryptoKids vai piemēram CryptoMania), tad Latvijas vide ir galēji sasirgusi ar politiskās demagoģijas un melno shēmu projektiem (Latvija-2030, SUS.lv (varētu arī būt saukts arī Latvija-2025) u.t.t. ne pēc kā cita neizskatās) un nekā ieinteresējoša bērnus attīstīties zinātnes virzienā īsti nav (www.pasakas.lv http://www.robotika.lv? garām!).

Meklējot “zinātne bērniem” latviski ir visumā drūmi rezultāti, ļoti raksturīgi mūsu zemei. Pēc kārtas tie būtu: logopēdija, IZM shēmas, vēl IZM shēmas, reklāma, nesakarīgums, vēl nesakarīgums, un kaut kas gandrīz uz to pusi, un viss – tālāk vienas vienīgas rekāmas abonēt u.t.t.

Kaut kā tāda, latviski, par velti, bērniem un internetā – vienkārši nav! Toties par to, ka internetu bērniem vajag ierobežot, lai bērni nestaigātu “kur nevajag”, ir spriests un runāts arī rādio. Atceros, (šķiet pati VVF) drūmi sacīja, ka “internetā ir pārāk liela brīvība bērniem un to ir jāierobežo”. Ļoti slimīgi.

Ak jā, ekonomika vai politika, vismaz Latvijas gadījumā, nav zinātne. Un tad nav ko brīnīties par to ka īsti nekā mums nav ar tiem kalniem ekonomistu, profesionālu netraucējošo ierēdņu, nebeidzamo konsultantu un banku ekspertu… Un pretstatā ir tik ļoti maz cilvēku, kas patiešām spēj kaut ko radīt. Rezultātā ko tad eksportēsim? Aizliegsim visu, kā arī aizliegsim runāt par aizliegumiem un starptautiskos aizdevumus segsim, pārdodot miesu vai murgainu politisko runu ierakstus?

Eiropā, Amerikā, Ķīnā un citās zemēs – pērc, ko vien atrodi par vajadzīgu:
Simtiem veikalu un piedāvājumu.
Bullet-Size B/W Board Camera
Use this tiny black and white camera to build your own video camera
Safe driving rear view cameras for cars

P.S.

Raksti par šeit skartajām tēmām, kas jau top un būs lasāmi drīzumā:
* Kā modificēt webcam’us.
* Dome (kupola) kameras un to kā tās var maskēt un pārveidot.
* Infrasarkanā gaisma un triki ar prožektoriem, kvēlspuldzēm, krāsainiem stikliem un spoguļiem.
* “Drauga vai nedrauga acs”.

Advertisements

23 Atbildes to “Interesanti vai nekompetentumam un bailēm tiešām robežu nav? (jeb Neandertālā Latvija)”

 1. Janis Says:

  Sanāk, ka specializētu durvju actiņu ar kameru vai esošajai actiņai board kameru arī vairs nedrīkst likt 😦
  Bet par to, ka grozījumi taisīti sakarā ar šo gadījumu, par to šaubos. Parasti šādi grozījumi tiek gatavoti laicīgi un to apstiprināšana ir ilgstošs process. Bet gadās, protams, visādi brīnumi.

  • reindzers Says:

   Tas nav pinhole lens – kartona kasti ar caurumu nevar pirkt un turēt. Bet durvju actiņu – var! 🙂 Pērc to no pietuviešiem (lemona.lt) par piemēru.
   Par to pieņemšanas tempu – pārāk daudz dīvainu sakritību ir, vēl ne visas es esmu minējis.

   • Janis Says:

    Durvju actiņas ar video sakarā arī Datu Valsts Inspekcijai var būt savs viedoklis. Tāpat arī visādu citādu videonovērošanu sakarā. Reģistrācija, brīdinājuma zīmes u.t.t. 🙂

   • reindzers Says:

    Tieši par to isu reģistrāciju man jau pāris nedēļas kā uztapis nikns raksts, tikai viņu jāsaved kārtībā un jāsavelk ar noteiktiem likumiem. Jo tur ir banānu republikas klasika par visādām nevajadzīgām reģistŗācijām un uzskaitēm kas NEKO vispār nedod (nu tur tak zinam gan ar Maxima pārģerbšanās kabīnīšu video, gan citus gadījumus). Tā ir kārtējā naudas izspiešanas un viltus mierinājuma shēma.

    Varbūt vienkārši nevajag pārcensties ar konkrētās iekārtas esamības afišēšanu… 🙂

   • Māris T Says:

    Būtu labi, ja tā tikai kārtējā naudas kasēšana.

 2. aivars Says:

  http://www.mk.gov.lv/doc/2005/AManot_180909_VSS-1181.3701.doc
  Būtībā Riekstiņš spiež Dombrovskim sakot, ka nekas netiek papildināts, bet vienkārši tiek precizēts, tāpēc Dombrovskim nav pamata neparakstīt šādu likuma grozījumu:
  “Šādi grozījumi nepieciešami, lai precīzi noteiktu sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu pazīmes, kas ir būtiskas, lai izvērtētu, vai konkrētajā gadījumā nepieciešama speciālā atļauja.”

  • reindzers Says:

   Bet Latvija ir pirmā (var lasīt Idejiskā Līdervalsts), kas speciālas atļaujas grib pieprasīt par plaša patēriņa precēm, pie tam kuras viecinā dažādu nelikumību un negodīgas rīcības atklāšanu un neatkarīgu/neitrālu dokumentēšanu. Nevaru vien sagaidīt, kad arī lauznis būs stratēģiskas nozīmes prece – arī tas ir vajadzīgs un pielietojams sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem. Un mini kameras nav speciāli radītas vai pielāgotas tam. Toties kamoflāžas krāsās nokrāsots lauznis būtu pielāgots, gan.

   Stuācija nav normāla.

   • deep-z Says:

    Gribu piebilst, ka AUTOMAŠĪNA ir arī pielietojama TIKAI strikti operatīviem mērķiem, tādēļ ziemassvētkos vecītim lūdzu, lai Latvijā visus iedzīvotājus ar likumu piespiestu pārvietoties ar kājām un ar zirgiem (vai ēzelīšiem).

 3. hugoo Says:

  Nav jau nekads brinums…

  Padoma, kapec aktualizejoties kriminogenajai situacijai vispirms vajinatas tiek speka strukturas un piegrieztas cilveku paskontroles iespejas? Vel jo vairak, ar 2010.operativas darbibas ietvaros telefona sarunas petit vares oficiali un bez tiesnesa sankcijas. Bez laika ierobezojumiem, bez kriminallietas.

  Kapec pirms SVF tiksanas Repsis brauca kaut ko runaties par naudam uz ASV? SVF nav valsts struktura…

  Kapec caur LR notiks ne-militaro kravu tranzits uz Afganistanu un loti apjomigas NATO macibas, ipasi, ja Krievija ieperk jaunakos kara kugus no Francijas un atjauno rakesu izmeginajumus?

  Vai nav divaini, ka LR sak gar visu krasta liniju izvietot juras noverosanas tornus?

  Veel divainak, ka ASV bankiri Rotsildi interesejas par Ignalinu II un investicijam LR celos? Si gimene ir no tam, kas visbiezak tiek mineta saistiba ar Skull&Bones (skit kur Vaira Vike Freibera figureja), ka ari New World Order (pamekle par so interneta), savukart naudinas no Eiropas izvaca vel 1938.gada…

  Padoma, kapec Latvijas Valsts mezi triecientempa ierakstas zemesgramata, bet ta ir musu vieniga eksportprece. Pie visa vai varetu but pamats runam par kodolatkritumu glabatuvem Jurmala un Valmiera, ja to saka domju deputati?

  Bez tam, 03.12.2009. Maritim Park Hotel Riga notika mfa.gov.lv, logistikas asociacijas un ASV kodoldrosibas departamenta kopigi gatavots seminars par strategiskam precem. Tika skatiti ari sie jautajumi par kameram. Piedalijas Drosibas policija, muita u.c. kontroles iestades. To organizeja MFA sadarbiba ar aizjuras kolegiem par so te kolegu naudu un pec vinu iniciativas.

  Dzivojam poligonaa?

 4. oscuba Says:

  Nez kāpēc pat tādā “visatļautības”(domāts ierēdņu un policijas līmenī) valstī kā Krievijā, ļoti populāra(un saprotu, ka arī atļauta) ir videoreģistratoru uzstādīšana automašīnās(par rokas kamerām nemaz nreunājot, lai arī miličiem nepatīk), lai kāreiz izvairītos no milicijas patvaļas apturot auto, vai lai pierādītu savu nevainīgumu CSNg.

  Latjija, kā jau “banānu republika”, iet pretējā virzienā. Skumji.

  • reindzers Says:

   Jā, tas ir nožēlojami. Man jau daudz jautājumu ir sabiris tieši par auto aprīkošanu – diemžēl tas ir visumā dārgi, ja to darīt izmantojot profīgus dzelžus. Bet es domāju ka vajag viskautko pa ebay sameklēt tādu, kas zem 100eur raksta iekšā jebkādu ārējo video uz SD – lai arī viņi mēdz pastāvīgi nokārties nevietā un nelaikā, un video kvalitāte ir draņķis, tomēr tas ir vairāk nekā nekas. Galvenais ir tam pieslēgt kvalitatīvu nelielu kameru (pa 40ls mierīgi var labu mini kameru bet atļautajos izmēros) uzlikt ar platāko lēcu, kas vien ir priekš board kamerām (2.1mm – viss kā uz eglīšu bumbas 🙂 )

   Tādas kameras mašīnās nav izdevīgi daudziem, jo tad uzreiz izzūd iespēja negodīgiem policistiem piepelnīties pa kukuli dot tādu slēdzienu, kāds vajadzīgs. Es pats zinu neskaitāmus gadījumus kur tā poličus nomanipulē kāds, kuram biezāks maks. Skumji, bet fakts.

   Es par tām lelākām mini kamerām uztaisīšu noteikti rakstu drīzumā, tieši mašīnu ziņā arī. Pagaidām tikai neesmu atradis sakarīgās cenās mobīlos reģistrātorus.

 5. Vidvuds Says:

  Ja uz visu paskatās pēdējā komentārā uzskaitīto faktu (?) gaismā, tad pasūtījums kontolēt novērošanas tehniku varētu būt arī no ārienes nācis.

  P.S. VVF ir saistīta IMHO nevis ar S&B bet rožkrustiešiem

  • reindzers Says:

   Varētu gan – tikai dīvaini kāpēc citur vēl tādas lietas nenotiek. Es domāju, ka tas ir mūsu vietējo biezpiengalvu domu lidojums, bet ārienei tas tīri patika un, protams, viņi bija tikai par.

   Jā un man arī šķiet, ka VVF bija rožkrustiešos. Bet nu tas jau neko dikti nemaina – piederība konkrētai organizācijai lielās šaibās ir tā pati.

 6. dpl Says:

  nēnu, esi konkrēti gari uzrakstījis, bet vērtīgi palasīt!
  mūsu valstī aprobežotības pakāpi nav iespējams sasniegt, jo tai robežu nav, tiešām, nav!
  bet tas nu nekādīgi neliegs cilvēkiem darīt kā vēlēsies.
  tad jau sanāk, ka kā šim te onkam, kuru mājas priekšā savāca, vairs kamera nav atļauta? ja? tad es savu īpašumu nemaz nedrīkstēšu ar paslēptu kameru filmēt? vai kā? murgs kaut kāds!

  • reindzers Says:

   Lielās redzemās nav aizliegtas, jo viņi domā ka viņi tās uzreiz ieraudzīs un uzvedīsies kārtīgi. Muļķīgi cerēts, jo arī ap lielo kameru var “apaugt” vītņaugi visādi (arī plastmasas 🙂 ) un efekts tāds pats, pat vēl jūtīgāka kamera ar labāku objektīvu sanāk 🙂

   Ir arī foršas mazas outdoors kameras, par kurām drīz uztaisīšu apskatu – galvenais, ka pa grašiem un var izlikt uz ielas un nav infrasarkanā prožektora, kas to nodotu uzreiz.

 7. haralds Says:

  kā Einšteins teica – divas lietas ir bezgalīgas – telpa un cilvēku stulbums. starp citu, par telpu neesmu pavisam drošs. nu, ka tie stulbākie cilvēki laužas pie varas, laikam visā plašā pasaulē novērojama parādība – ka tiek arī, laikam lokāla īpatnība.

 8. kāds Says:

  Arī pans Kleksis šodien par šo tēmu parunājis.

  http://www.radioswh.lv/swh/play2.php?audio=kleksis&day=3

 9. surs Says:

  Veel mees varam exportaa paardot priekshveeleeshanu soliijumus un DVD ar Solima’s Latvian SPA Senter, Nasing Speshel kaa arii dazhaadus koomiskos skechus kaa piemeeram “man ir gjeniaals plaans” un “vairs nav iespeejams noskaidrot kur tie 5 miljoni aigaajushi”.

  Bet vispaar diezgan debiils iespaids par tiem taa sauktajiem politinjiem – vinji tieshaam neko citu kaa aizliegt un atnjemt nemaak – tupi kaa zaabaki.

  Ne tas ka taadus likumus var apiet, bet pats fakts kaa vinji ir nomiizushi. Tevi vajadzeeja par iekshlietu ministru – man liekas ka aatri valsti savestu chikiniekaa, vismaz cilveekiem atraisot rokas pashiem riikoties un sevi sargaat.

 10. aivars Says:

  Kāds par šo jautājumu ir runājis ar JL, ir panākumi:

  “Arī šoreiz plašas diskusijas valdībā rosināja Repše, kuram bija vairāki jautājumi par Ārlietu ministrijas sagatavoto kārtību, kādā izsniedz vai atsaka izsniegt stratēģiskas nozīmes preču licences un citus ar stratēģiskas nozīmes preču apriti saistītos dokumentus.”
  http://www.leta.lv/fnews.php?id=89BCBFDE-D203-493C-8F2B-E80F6942E3F5

 11. aivars Says:

  Einārs laikam lasa tavu blogu, ir panākumi:
  “Arī šoreiz plašas diskusijas valdībā rosināja Repše, kuram bija vairāki jautājumi par Ārlietu ministrijas sagatavoto kārtību, kādā izsniedz vai atsaka izsniegt stratēģiskas nozīmes preču licences un citus ar stratēģiskas nozīmes preču apriti saistītos dokumentus.”

  http://www.leta.lv/fnews.php?id=89BCBFDE-D203-493C-8F2B-E80F6942E3F5

 12. Iluta Says:

  Cūkas,nelieši un zagļi!Gan taisnība un godīgi cilvēki kā Tu uzvarēs.Nekas nevar mainīties kamēr neviens vecais nelietis nav sodīts.Bet lai sodītu vajag pacelt visas nelietības gaismā ko viņi ļoti negrib!!!

 13. aiaiah Says:

  Atklāti sakot man vēmiens nāk no tā visa! Viņi var atļauties lamāties, pieņemt muļķīgus likumus un laist pa burbuli valsti vēl vairāk un vairāk. Skaidrs kā diena, ka, ja tur augšā būtu tautas labklājības celšanai pozitīvi cilvēki, tad arī tagad nebūtu nekādas problēmas izkļūt no tā, kur pašlaik esam.

  Šis grozījums likumdošanā kārtējo reizi pierāda, kur mēs esam un ka šeit gluži vienkārši nav, ko darīt! Un tad brīnās, kāpēc neviens šeit nevēlas palikt.. Protams, tas tā pat visiem ir skaidrs, taču dīvaina sajūta pārņem, kad apzinies kopējo visatļautību.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: